Według chińskiego uczonego np. piramida Cheopsa zbudowana została z betonowych bloków, a tylko jej górna warstwa to kamień naturalny. Starożytny Egipt jaki znamy to bajkowa opowiastka sklecona przez zachodnich historyków w XIX wieku.
Dowodem na tę ryzykowną tezę mają być zdjęcia i rysunki przedstawiające starożytne krainy bez ich znanych zabytków. Na przykład pierwszy kustosz Luwru, Dominique-Vivant Denon, wykonywał rysunki Egiptu, gdy znalazł się tam jako uczestnik wyprawy Napoleona w 1798 roku. Na rysunkach tych piramidy znajdują się w pagórkowatym terenie, który wyglądał zupełnie inaczej niż okolica, którą dziś kojarzymy z tymi monumentalnymi budowlami. Huang Heqing twierdzi ponadto, że na podstawie analiz chemicznych ustalił, że piramidy nie były wykonane z kamienia naturalnego, lecz z betonu. Kształt kamieni również podobno sugeruje, że zostały one odlane, a nie wyciosane.
Wypowiedzi te o tyle zasługują na odnotowanie, że ich autorem nie jest wyznający teorie spiskowe maniak. Uniwersytet Zhejiang jest jednym z najstarszych uniwersytetów w Chinach. Profesor Huang studiował historię sztuki zachodniej i uzyskał doktorat na Sorbonie w Paryżu.
Huang należy do szerszego nurtu chińskich rewizjonistów historycznych. Głoszą oni, że kultura zachodnia wraz z jej mezopotamskimi korzeniami to zwykła fikcja stworzona przez gorszy kulturowo Zachód. Niestety nie wyjaśniają jednak, dlaczego zachodni archeolodzy-fałszerze mieliby sztucznie tworzyć swoje kulturowe korzenie akurat na Bliskim i Środkowym Wschodzie.