poniedziałek, 17 lipca 2017

Stosunki księcia litewskiego Witolda z Zakonem krzyżackim

"Stosunki księcia litewskiego Witolda z Zakonem krzyżackim w Prusach w czasie walki o litewskie dziedzictwo: 1382-1401".

Praca nad polskim przekładem zakończona. To prawda, że książka ta powstała przed niemal stu laty i samo uzupełnianie jej o nowsze wyniki badań wymagałoby napisania przynajmniej drugiego tomu o podobnej objętości, niemniej rzecz jest naprawdę ciekawa i prezentuje punkt widzenia, który może zainteresować polskiego czytelnika. Jej zaletą jest także syntetyczne ujęcie problematyki.

"Fürst Witold von Litauen" to rozprawa doktorska berlińskiego bibliotekarza, Karla Heinla. Publikacji pikanterii dodawać może fakt, że autor był ideowo zaangażowanym członkiem NSDAP i wysokim funkcjonariuszem nazistowskim. Zajmował się nazifikacją instytucji kultury. W czerwcu 1933 r. przedłożył Ministerstwu Propagandy i Oświecenia Publicznego długi memoriał, w którym prezentował biblioteki jako idealny środek do przebudowy sposobu myślenia całego narodu niemieckiego w duchu narodowosocjalistycznym. Memoriał ten nosił tytuł "Memorandum w sprawie budowy niemieckiego systemu bibliotek publicznych w ramach przebudowy całego niemieckiego życia kulturalnego i narodowego, obejmującego narodowy program edukacyjny rządu Rzeszy".

4 komentarze:

 1. Może Pan napisać o książce, która w ciekawy sposób opowiada historię? Przyznam, że ta z książek szkolnych nie przypadła mi do gustu. Może zna Pan taką bardziej do przeczytania, zobrazowania w głowie niż takie suche fakty? pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Są takie książki, nawet sporo :) A o jaki okres historyczny chodzi? Historia Polski czy powszechna?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Najlepiej od rozbiorów po współczesność :) chociaż w sumie wszystko opłacałoby się wiedzieć...

   Usuń
  2. Dobrze jest zacząć od biografii, to wydaje mi się zazwyczaj najbardziej ciekawe (choć oczywiście są różne opracowania biograficzne, bardziej i mniej ciekawe). Ale są np. interesujące biografie generała de Gaulle'a, siłą rzeczy omawiające także historię Europy jego czasów, w tym także początki wspólnoty europejskiej, której projekty powstawały po zakończeniu II wojny (nb. dla tych, którzy znają jej trudne początki, dzisiejszy Brexit nie może być zaskoczeniem). Z innej beczki: ta książka mi się spodobała - http://lubimyczytac.pl/ksiazka/81254/prywatna-biblioteka-hitlera-ksiazki-ktore-go-uksztaltowaly. O II RP popularnie i nieźle pisze Sławomir Koper (http://lubimyczytac.pl/autor/6065/slawomir-koper). Popularnymi kompendiami dziejów powszechnych są opracowania z serii "Konfrontacje historyczne" (http://lubimyczytac.pl/seria/4086/konfrontacje-historyczne). Dla XIX wieku warto przeczytać np. Borejszę: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/79074/piekny-wiek-xix. No i powieści historyczne, je też warto czytać :)

   Myślę, że na początek tyle wystarczy, proszę pisać w razie dalszych pytań :)

   Pozdrawiam

   Usuń