poniedziałek, 18 maja 2015

Zagadka książąt w Tower

Jedną z największych tajemnic w historii Anglii jest los dwu synów króla Edwarda IV – Edwarda V oraz Ryszarda Shrewsbury. Na ogół przyjmuje się, że po śmierci Edwarda IV obaj chłopcy, po uwięzieniu w Tower, zostali zamordowani w 1483 roku na rozkaz króla Ryszarda III, lub też bez takiego polecenia przez jego nadgorliwych stronników. Podejrzenia te zdaje się potwierdzać znalezienie 1674 roku, podczas renowacji Tower, pod schodami wiodącymi do kaplicy, skrzyni z dwoma dziecięcymi szkieletami. "Uznano je za szczątki Edwarda i Ryszarda Yorków i pochowano w Westminster.

Badaniom poddano je dopiero w 1933 roku. Ustalono, że należały do dzieci w wieku dziesięciu oraz 12 – 13 lat, co odpowiadałoby wiekowi książąt i potwierdzało ich zgon w lecie 1483 roku. Rzeczoznawcy stwierdzili, że przyczyną śmierci było najprawdopodobniej uduszenie. Jednak wyniki tych badań były później kwestionowane.

Wątpliwości rozwiałyby zapewne badania DNA, ale nie godzi się na to królowa Elżbieta II" (cyt. za: http://www.rp.pl/artykul/151341.html).

Jednakże Jack Leslau, odkrywca „kodu Holbeina” twierdzi, że rozwiązanie zagadki ukryte zostało na obrazie Hansa Holbeina młodszego, przedstawiającym rodzinę Tomasza More. Do jakich wniosków doszedł analizując to dzieło oraz na ile przekonująca jest jego argumentacja, przekonajcie się sami na stronie internetowej http://www.holbeinartworks.org/

Spekulacje Jacka Leslau posłużyły za kanwę powieści Vanory Benett "Portret nieznanej damy" (http://lubimyczytac.pl/ksiazka/28648/portret-nieznanej-damy). Zainteresowanym problematyką polecam również znakomitą biografię Ryszarda III pióra Paula Murray Kendalla, który wiele miejsca poświęca rozważaniom nad zagadką książąt z Tower (http://lubimyczytac.pl/ksiazka/78598/k/1407347419876). W kwietniu 2015 roku ukazała się także książka
Alison Weir "Ryszard III i książęta w Tower".

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz