sobota, 13 grudnia 2014

Livraria Lello w Porto

Niedawno w Internecie popularne stały się zestawienia prezentujące najpiękniejsze księgarnie świata. Dziś więc kilka słów na ten temat.

„- Formalnie rzecz biorąc, znajdujemy się w tym rankingu na trzecim miejscu – mówi Antero Braga, dyrektor generalny Livraria Lello w Porto. – Ogłosił go przed kilku laty brytyjski dziennik ‘The Guardian’, a dzięki Internetowi obiegł cały świat. Proszę jednak zauważyć, że dwie pierwsze nie powstały jako księgarnie. Numer jedne na tej liście, Boekhandel Selexyz Dominicanen w Maastricht, mieści się w opuszczonym kościele dominikańskim, wzniesionym ponad osiemset lat temu. Jeszcze niedawno była tam przechowalnia rowerów. Projektanci zachowali surowe, minimalistyczne wnętrza świątyni, dodając ultranowoczesne wyposażenie. Z kolei El Ateneo w Buenos Aires należałoby umieścić na drugim krańcu skali estetycznej, bo na jej potrzeby zaadaptowano XIX-wieczny teatr, pozostawiając scenę, loże, balkony, bogate sztukaterie, a nawet purpurową kurtynę. Nie odbieram im piękna, ale porównanie nie jest sprawiedliwe, bo tylko nasza księgarnia, a dokładniej kilkupiętrowa gotycka kamieniczka, jaką od piwnic po poddasze zajmuje, została wzniesiona dokładnie w tym celu.


Livraria Lello przy rua das Carmelitas pod numerem 144, zaprojektowana przez znanego miejscowego architekta Francisca Xaviera Estevesa ma tu swoją siedzibę od początku ubiegłego wieku. Historia samej firmy jest jednak starsza. Założył ją w 1869 roku francuski bibliofil i edytor Ernesto Chardorn, wydawca licznych skarbów literatury portugalskiej. Po jego przedwczesnej śmierci przechodziła z rąk do rąk, łączono ją z innymi księgarniami i antykwariatami, aż w 1894 roku nabył ją szanowany w tym fachu José Pinto de Sousa Lello do spółki ze szwagrem Davidem Pereirą, po którego śmierci dokooptował brata, a następnie bratanka. Pozostali członkowie rodziny utworzyli na koniec wraz z najbliższymi współpracownikami spółkę Prólogo Livreiros, która nie tylko oferuje ponad sześćdziesiąt tysięcy tytułów, w tym i różnojęzyczne nowości, i wiele białych kruków, ale również działa jako ekskluzywna oficyna wydawnicza”.

R. Gorczyńska, Szkice portugalskie, Warszawa 2014, s. 64-65

Księgarnia jest jednym z najpopularniejszych punktów na mapie turystycznej Porto, dlatego też jeśli przychodzi się tylko popatrzeć, trzeba zapłacić za wejściówkę.

I jeszcze kilka linków do rankingów:

http://gadzetomania.pl/2012/02/03/10-najpiekniejszych-i-najciekawszych-ksiegarni-na-swiecie

http://martamarciniak.natemat.pl/71385,najpiekniejsze-ksiegarnie-na-swiecie

Wpis poświęcony Livraria Lello: http://www.bwphotography.pl/blog/?p=5807

http://bookriot.com/2013/08/26/lello-bookstore-the-most-beautiful-bookstore-in-the-world/

http://flavorwire.com/254434/the-20-most-beautiful-bookstores-in-the-world

http://www.bbc.com/culture/story/20140327-worlds-most-beautiful-bookshops

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz