wtorek, 24 lutego 2015

Biblia księcia Modeny Borso d’Este


Oto jeden z najwspanialszych na świecie rękopisów średniowiecznych - Biblia księcia Modeny Borso d’Este.

Kodeks sporządzono w Ferrarze w latach 1455-1461. Uważa się go za najwspanialej zdobiony i najdroższy egzemplarz Biblii w dziejach.

Do wykonania malarskich zdobień kodeksu zatrudniono najwybitniejszych artystów. Kierownikami prac byli Taddeo Crivelli (1425-1479) i Franco Dei Rossi (działał w okresie 1453-1482), jednak można wyróżnić ręce co najmniej pięciu artystów wykonujących iluminacje: oprócz dwu wspomnianych Marco dell'Avogaro, Giorgio d'Alemagna, Malatesty Romano oraz kilku pomniejszych malarzy. Rękopis zawiera ponad 1000 ilustracji, marginesy każdej ze stron zdobione są bogatymi dekoracjami.

Kodeks znajduje się w Biblioteca Estense e Universitaria w Modenie.

„W Modenie znajduje się najpiękniejsza katedra w Emilii i najsłynniejsza iluminowana księga w Italii. (…) Iluminowana księga to Biblia Borsa d’Este, wykonana w Ferrarze w drugiej połowie XV wieku, wywieziona przez Franciszka V, diuka Modeny, po utracie jego dominiów i odkupiona przez Giovanniego Treccani po pierwszej wojnie światowej. Złożona jest w kasie pancernej w Biblioteca Estense i rzadko kogo spotyka szczęście przejrzenia 1200 iluminowanych stronic jej dwóch tomów. Do wykonania tej Biblii Borso d’Este zebrał w swoim domu kolegium trzydziestu miniatorów, którzy pracowali nad nią przez siedem lat pod przewodnictwem mistrzów Taddea Crivelli i Franca Rossi; jeśli coś można zarzucić temu dziełu, to zbytek przepychu i pragnienie osiągnięcia non plus ultra w zdobnictwie”. G. Piovene, Podróż po Włoszech, Warszawa 1977, s. 95.

Na Wikimedia Commons można obejrzeć 45 ilustracji z tego wspaniałego rękopisu, jednak niestety mogą one dać jedynie ogólne pojęcie o jego rzeczywistym pięknie: https://commons.wikimedia.org/wiki/Category:Borso_d%27Este_Bible

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz