środa, 19 sierpnia 2020

Widmo Mahometa, cień Samuela

Latem tego roku ukazał się kolejny tom wydawanej przez Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego znakomitej serii „Byzantina Lodziensia”. Serię tę, jak widać na zdjęciu, powoli kompletuję w swojej podręcznej bibliotece.
 
Jak piszą Wydawcy, „Prezentowana książka dzieli się na dwie podstawowe części, co jest konsekwencją faktu, że jest ona owocem dwóch paneli (W cieniu starego cesarstwa: bizantyńskie Bałkany od VII do końca XIV wieku oraz Islam i jego założyciel w kulturze europejskiego Wschodu i Zachodu w średniowieczu) zorganizowanych w ramach VI Kongresu Mediewistów Polskich, który odbył się w dniach 20–22 sierpnia 2018 roku we Wrocławiu.

W części pierwszej Czytelnik znajdzie teksty poświęcone różnorodnym aspektom historii cesarstwa bizantyńskiego i jego oddziaływań na Bałkanach, w drugiej zaś obrazowi Mahometa w kulturze średniowiecznej zarówno łacińskiej Europy Zachodniej, jak i Bizancjum oraz ludów słowiańskich, znajdujących się w orbicie jego wpływów cywilizacyjnych”.

Ze względu na moje zainteresowania historią geografii i kartografii, najciekawszym i najbardziej pasjonującym dla mnie tekstem tego tomu jest artykuł Piotra Kochanka o mapie z Ripoll (XI w.). Autor w obszernym artykule szczegółowo omówił zarówno sam zabytek, podając jego interpretację, jak i historię badań nad nim.

Książkę, jak i całą serię, polecam wszystkim zainteresowanym dziejami Bizancjum.

Widmo Mahometa, cień Samuela. Cesarstwo bizantyńskie w relacji z przedstawicielami innych religii i kultur (VII–XV w.), red. Z.A. Brzozowska, M.J. Leszka, T. Wolińska, K. Marinow, Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, Łódź 2020

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz